Zatrudnianie Ukraińców od strony formalnej

Zatrudnianie Ukraińców od strony formalnej
zatrudnianie ukraińców

Od wielu lat znalezienie pracowników produkcyjnych to dla rodzimych przedsiębiorców spore wyzwanie. Lukę tę wypełniają w dużej mierze obywatele Ukrainy, którzy wciąż chętnie szukają u nas zatrudnienia. Jak jednak od strony formalnej wygląda zatrudnianie Ukraińców i jak przedsiębiorcy mogą ułatwić sobie to zadanie?

Uproszczone formalności

Od 2017 roku obywatele Ukrainy mają możliwość przyjeżdżania do Polski na okres 90 dni bez konieczności posiadania wizy. W takiej sytuacji muszą jednak m.in. podać cel przyjazdu do naszego kraju, wskazać miejsce zamieszkania oraz podać źródło zarobku.

Jeśli pracodawca chce zatrudnić Ukraińca na podstawie oświadczenia i bez zezwolenia, niezbędne jest wypełnienie druku PSZ-OPWP i złożenie go w jednostce Powiatowego Urzędu Pracy. Taki dokument musi zawierać następujące informacje:

  • dane pracodawcy i cudzoziemca,
  • okres pracy cudzoziemca,
  • wymiar pracy oraz wynagrodzenie,
  • rodzaj umowy,
  • wykonywany zawód.

Jeśli starosta wyda pozytywną decyzję, wówczas cudzoziemiec używa oświadczenia w celu uzyskania zezwolenia na pobyt albo wizy. Szybszym dla przedsiębiorcy sposobem jest jednak skorzystanie z usług leasingu pracowniczego i wynajęcia pracowników produkcyjnych z Ukrainy za pośrednictwem firm takich jak nasza. Jako agencja zajmujemy się bowiem dopełnianiem formalności, w tym legalizacją pobytu.

O czym jeszcze musi pamiętać przedsiębiorca?

Aby dopełnić formalności w przypadku chęci zatrudnienia Ukraińca, przedsiębiorca musi pamiętać również o tym, aby podpisywana umowa była przygotowana także w języku ukraińskim. Dodatkowo w przypadku podpisania umowy o pracę albo umowy zlecenie, niezbędne jest zgłoszenie obywatela Ukrainy do ZUS. Kwota stawek ubezpieczenia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku Polaków.

Jak widać zatrudnianie Ukraińców od strony formalnej jest obecnie zdecydowanie łatwiejsze, aniżeli kilka lat temu. Dodatkowo całą procedurę można jeszcze przyspieszyć, korzystając z usług agencji takich jak nasza. Oferujemy bowiem dostęp do fachowców z różnych dziedzin, w tym m.in. stolarzy, spawaczy oraz pracowników produkcyjnych. Co ważne, zawsze dysponują oni niezbędnym doświadczeniem.

Udostępnij:

Więcej z bloga

zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy

Jak wygląda zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy?

Zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy wiąże się z wypełnieniem szeregu formalności przez pracodawcę. Na naszym blogu został udostępniony artykuł ,,Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?” w którym zwarta

Wyślij wiadomość