...

Zatrudnienie Ukraińca od strony formalnej – aktualne przepisy

Zatrudnienie Ukraińca od strony formalnej – aktualne przepisy
zatrudnienie ukraińca

Jak od strony formalnej wygląda zatrudnienie Ukraińca i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą ułatwić sobie to zadanie? Od wielu lat znalezienie pracowników wykwalifkowanych, czy też produkcyjnych stanowi dla rodzimych przedsiębiorców spore wyzwanie. Lukę tę wypełniają w dużej mierze obywatele Ukrainy, którzy wciąż chętnie szukają zatrudnienia w Polsce. Ze względu na aktualną sytuację zasady zatrudniania Ukraińców niejednokrotnie uległy zmianie.

Zatrudnienie Ukraińca w uproszczonych procedurach

Na dany moment w Polsce mają prawo pracować oraz przebywać osoby z Ukrainy, które posiadają ważny dokument, który zezwala na legalny pobyt w Polsce lub dotarły do kraju od dnia 24 lutego 2022 roku z terytorium Ukrainy oraz zadeklarowały chęć pozostania w Polsce. Zatrudnienie Ukraińca aktualnie jest uproszczone, jednak wciąż należy pamiętać o zapewnieniu wcześniej wspomnianych formalności legalizujących ich pobyt. Można to zapewnić na podstawie danych dokumentów:

Jeśli pracodawca chce zatrudnić Ukraińca na podstawie oświadczenia i bez zezwolenia, niezbędne jest wypełnienie druku PSZ-OPWP i złożenie go w jednostce Powiatowego Urzędu Pracy. Taki dokument musi zawierać następujące informacje:

  • dane pracodawcy i cudzoziemca,
  • okres pracy cudzoziemca,
  • wymiar pracy oraz wynagrodzenie,
  • rodzaj umowy,
  • wykonywany zawód.

Jeśli starosta wyda pozytywną decyzję, wówczas cudzoziemiec używa oświadczenia w celu uzyskania zezwolenia na pobyt albo wizy. Szybszym dla przedsiębiorcy sposobem jest jednak skorzystanie z usług leasingu pracowniczego i wynajęcia pracowników produkcyjnych z Ukrainy za pośrednictwem firm takich jak biura pośrednictwa pracy. Agencje zajmują się bowiem dopełnianiem formalności, w tym legalizacją pobytu oraz rzetelnym sprawdzeniem dokumentów pracownika, aby wszystkie procedury urzędowe zostały prawidłowo sfinalizowane.

O czym jeszcze musi pamiętać przedsiębiorca przy zatrudnieniu Ukraińca – umowy oraz powiadomienie

Aby dopełnić formalności w przypadku chęci zatrudnienia Ukraińca, przedsiębiorca musi pamiętać również o tym, aby podpisywana umowa była przygotowana także w języku ukraińskim. Dodatkowo w przypadku podpisania umowy o pracę albo umowy zlecenie, niezbędne jest zgłoszenie obywatela Ukrainy do ZUS. Kwota stawek ubezpieczenia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku Polaków.

Warto również wspomnieć o powiadomieniu powiatowego urzędu pracy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi koniecznie w przeciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy przez osoby, które posiadają status UKR oraz osoby z Ukrainy, która przebywa w Polsce bazując na zezwoleniu na pobyt czasowy, wizie lub ruchu bezwizowym.

Jak widać zatrudnianie Ukraińców od strony formalnej jest obecnie zdecydowanie łatwiejsze, aniżeli kilka lat temu. Dodatkowo całą procedurę można jeszcze przyspieszyć, korzystając z usług agencji takich jak nasza agencja zatrudnienia Kowsen-Pol . Oferujemy bowiem dostęp do fachowców z różnych dziedzin, w tym m.in. spawaczy MIG/MAG, spawaczy TIG, ślusarzy, lakierników, operatorów maszyn CNC, elektryków, szlifierzy oraz pracowników produkcyjnych. Co ważne, zawsze dysponują oni niezbędnym doświadczeniem, a pracowników rekrutujemy zgodnie z wcześniej przekazanymi przez pracodawcę kwalifikacjami oraz umiejętnościami.

*zdjęcie ze strony Freepik*

Udostępnij:

Więcej z bloga

Wyślij wiadomość

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.