Jak prowadzi się rekrutację pracowników z Ukrainy?

rekrutacja

Zatrudnianie obcokrajowców niekiedy budzi obawy wśród polskich przedsiębiorców. Powodem tego może być brak wiedzy dotyczącej kwestii formalnych wynikających z zawarcia umowy z pracownikiem zza wschodniej granicy. Są jednak sytuacje, w których zatrudnienie Ukraińców jest jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych oraz podjęcie współpracy z osobami posiadającymi odpowiednie kompetencje. Jeśli zastanawiasz się jak przeprowadzić skuteczną rekrutację, skorzystaj z pomocy naszej agencji pracy, która specjalizuje się w legalizacji zatrudnienia oraz wspomoże Cię w prowadzeniu rekrutacji. Dzięki fachowemu wsparciu z pewnością znajdziesz pracowników, których wyróżni odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności.

Skuteczna rekrutacja pracowników z Ukrainy – co musisz wiedzieć?

Pierwszą istotną kwestią przy prowadzeniu rekrutacji jest zapoznanie się z przepisami prawnymi dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. Warto wiedzieć, że pracownicy muszą przebywać w Polsce legalnie, a niekiedy ich zatrudnienie wiąże się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia. W przypadku Ukraińców bez zezwolenia można zatrudniać osoby na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu roku. Dalej ważne jest określenie kanałów komunikacji z potencjalnymi pracownikami. Nie można przy tym zapominać o tym, że ogłoszenie o pracę musi być napisane w sposób przystępny i zrozumiały, tak, by osoba, która nie włada językiem polskim na wysokim poziomie, mogła zrozumieć stawiane warunki. Zdarza się tak, że jedyną szansą na skuteczną komunikację jest skorzystanie z usług tłumacza.

Najprostszą metodą pozyskiwania pracowników z Ukrainy jest zamieszczenie ogłoszeń o pracę w serwisach internetowych i na portalach społecznościowych. Warto jednak liczyć się z tym, że nie każdy wykwalifikowany pracownik czerpie informacje z internetu, dlatego drugim skutecznym kanałem komunikacji jest dystrybucja ulotek. Metoda ta wymaga jednak zarówno większego zainteresowania, jak i wyższych nakładów finansowych, przy czym szanse na znalezienie pracownika, mającego odpowiednie kompetencje, mogą być niewielkie. Największe efekty może przynieść współpraca z agencją zatrudnienia, która korzysta z różnych kanałów komunikacji, dysponuje szeroką bazą pracowników, a nadto zajmuje się bezpośrednim pozyskiwaniem pracowników rekrutowanych na określonych przez przedsiębiorcę zasadach.

Nasza agencja zatrudnienia dysponuje wykwalifikowanymi rekruterami – koordynatorami płynnie porozumiewającymi się w dwóch językach – rosyjskim oraz polskim, co ułatwia bezpośredni kontakt na linii pracodawca – pracownik. Przedsiębiorcy nie muszą zatem obawiać się o utrudnioną komunikację. Oferujemy również wsparcie prawne, zajmując się legalizacją zatrudnienia i załatwianiem niezbędnych formalności. Ponadto, nasza agencja zatrudnienia dysponuje szeroką bazą pracowników, dzięki czemu docieramy do sprawdzonych oraz wykwalifikowanych pracowników. Oprócz tego pracownicy z Ukrainy mogą wykazywać większe zaufanie do sprawdzonych agencji niż do przedsiębiorców, którzy nie są im znani lub też nie są dostatecznie rozpoznawalni poza rynkiem lokalnym. Co istotne, pracownicy z Ukrainy częściej wybierają pracę dla znanych koncernów niż małych przedsiębiorstw, dlatego współpraca z agencją może być kluczowa.