...

Agencja pracy – 5 wskazówek, jaką wybrać

Agencja pracy – 5 wskazówek, jaką wybrać
agencja pracy biuro pośrednictwa pracy

Agencja pracy to zdecydowanie dobry wybór, gdy pracodawca jest w potrzebie zbudowania swojego zespołu pracowniczego lub w przypadku zapotrzebowania na pracowników. Ważne jest, aby wybrana agencja pracy była profesjonalna oraz posiadała wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Poniższy artykuł przedstawia 4 wskazówki, jaką agencję pracy wybrać, aby współpraca była owocna z nastawieniem na rozwój dla obu stron. 

1. Agencja pracy powinna być wpisana w KRAZ

KRAZ to inaczej Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. Agencja pracy, która swoją działalność prowadzi legalnie, musi dokonać rejestru do odpowiedniej bazy. Przed podjęciem współpracy, aby mieć pewność, że agencja jest prowadzona zgodnie z prawem, należy sprawdzić, czy znajduje się w systemie KRAZ. Większość agencji powinna bez problemu również przesłać dany certyfikat na życzenie klienta. 

2. Dobra agencja pracy nie pobiera zaliczek

Agencja pracy, która swoją działalność traktuje poważnie oraz podchodzi profesjonalnie do klientów nie powinna żądać zaliczek przed rozpoczęciem współpracy. Nie jest to zgodne z prawem. Agencja może prosić o zwrot kosztów, jednak mogą być to koszty jedynie związane z zatrudnieniem pracowników tj. koszt badania lekarskiego, wizy, tłumaczenia dokumentów. W przypadku, jeśli agencja żąda wcześniejszej przedpłaty, czy ,,opłaty rekrutacyjnej’’, nie należy podejmować kolaboracji z tego typu działalnością. 

3. Agencja musi dopełnić wszelkie formalności

Biuro pośrednictwa pracy powinno zapewnić wszelkie formalności związane z zatrudnieniem pracownika, w szczególności w przypadku zatrudniania cudzoziemców. Ważne jest, aby agencja prowadziła pełną obsługę zatrudnienia cudzoziemców. Na początku podejmowania współpracy z pracownikiem należy zapewnić podstawowe zezwolenia, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, badania lekarskie oraz wstępne szkolenie BHP. Dobra agencja pracy będzie na bieżąco uzupełniać dokumentację pracowniczą, zapewni karty pobytu oraz inne dodatkowe zezwolenia, które umożliwią podjęcie długookresowej współpracy z pracownikiem. 

4. Agencja pracy z doświadczeniem

Podejmując współpracę z agencją zatrudnienia, należy pamiętać o tym, że im dłużej dana firma działa na rynku pracy, tym większe doświadczenie posiada. Przed podpisaniem dokumentów rozpoczynających kolaborację, powinno się sprawdzić, od jak dawna agencja działa. Lepiej unikać biur pośrednictwa pracy, które działają na rynku krócej niż rok. Warto sprawdzić media społecznościowe, czy opinie wcześniejszych klientów na temat danej działalności. 

5. Specyfika pracy

Na rynku jest wiele biur pośrednictwa pracy. Większość z nich oferuje pracowników w różnych branżach. Przy wyborze agencji pracy należy zwrócić uwagę, w jakich obszarach specjalizuje się dana agencja, w zależności od tego, na jakich pracowników ma zapotrzebowanie dana firma. Agencje pracy działają zazwyczaj w obszarach branży produkcyjnej, branży metalowej, przemysłowej lub farmaceutycznej. Przykładowo, jeśli w firmie jest zapotrzebowanie na spawaczy, należy poszukać biura, które posiada doświadczenie w rekrutacji pracowników w danej dziedzinie. Agencja pracy przed przystąpieniem do współpracy powinna również jasno określić swoje możliwości rekrutacyjne.

Wybór agencji pracy nie należy do najłatwiejszych. Warto zapoznać się z kilkoma ofertami przed wybraniem tej odpowiedniej. Warto pamiętać, że za najniższą stawką, nie zawsze idzie jakość pracy biur pośrednictwa pracy.

Udostępnij:

Więcej z bloga

Wyślij wiadomość

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.